O cięciwach i kablach do łuków bloczkowych.
Dlaczego cięciwa do łuku bloczkowego jest tak ważna i czym się różni cięciwa bloczkowa od cięciwy do zwykłych łuków? Przede wszystkim przed cięciwami i kablami do łuków bloczkowych są stawiane o wiele wyższe wymagania. Muszą mieć większą wytrzymałość, mniejszą rozciągliwość i dużą stabilność. Osiąga się to za pomocą odpowiedniego materiału i sposobu wytwarzania. Obecnie stosowanymi materiałami jest wysokiej klasy Dyneema lub mieszanka Dyneemy z Vectranem.
Odpowiedni proces produkcji jest równie ważny. Składa się na niego kilka etapów, z których najważniejsze to staranne nawinięcie odpowiedniej ilości nici na maszynę (różne materiały mają różną grubość pojedynczych nitek), odpowiednie skręcenie (przed nałożeniem owijek). Następnie surowa cięciwa jest poddawana kilkugodzinnemu streczowaniu pod dużym obciążeniem. Proces ten zapewnia odpowiednie wzajemne ułożenie nici przez co minimalizujemy okres „układania” się cięciwy na łuku. Dzięki temu nowa cięciwa nie pracuje nadmiernie na łuku, przeziernik nam się nie obraca, a łuk trzyma nastawy.
Ostatnim etapem jest nawinięcie owijek które również są bardzo ważnym elementem gdyż też są przed nimi stawiane większe wymagania. Szczególnie owijka na kablu, pracująca na module musi być odpowiednio wytrzymała, gdyż tam występują największe naprężenia. Owijki nawija się na odpowiednio skręconą i bardzo silnie naprężoną cięciwę (zakładanie owijek na nieskręconą i niezbyt napiętą cięciwę moim zdaniem wyklucza możliwość zrobienia dobrej cięciwy bloczkowej) w odpowiednim kierunku do jej skrętów. I tutaj też jest ważny wzajemny stosunek naprężenia samej cięciwy jak i naprężenia nici na owijki podczas jej zakładania. Kolejną rzeczą o której należy pamiętać jest grubość samej nici na owijki – musimy ja odpowiednio dopasować szczególnie jeśli chodzi o owijką centralną. Owijka pracująca na bloczkach również nie może być zbyt gruba, gdyż gotowa cięciwa powinna mieć średnicę w przedziale około 2.5-3mm.
Voila, nasza cięciwa jest gotowa 😉